آبشار

ويرايش
آبشار

ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی، جهت ارتفاعات و بارش های جوی، حدود ۳۳۰ آبشار در سراسر کشور دارد. که در این بین حدود 43 آبشار مشهور می باشند که همراه با آبشارهای محلی و فصلی این تعداد به 186 آبشار می رسند و در شمار دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کشورمان به شمار می آیند. آبشارهایی که در ایران وجود دارند به دو صورت فصلی و دایمی هستند. همچنین در بین استان های کشور، استان مازندران با داشتن 78 آبشار کوچک و بزرگ بیش ترین آبشارها را در خود جای داده است و استان لرستان نیز با دارا بودن 45 آبشار، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.
بد نیست اشاره کنیم که بسیاری از آبشارهای ایران همچون: اخلمده، افرینه، گنجنامه، نیاسر، شوشتر، بیشه، قره سو، سمیرم و تنگه واشی، قدمتی تاریخی داشته و از نظر جنبه های سیاحتی و اقتصادی مورد توجه پادشاهان و حاکمان وقت بوده است.
مهم ترین آبشارهای ایران عبارتند از: آسیاب خرابه،شلماش، آبشاربهرام بیگی بویراحمد، کنج بنار گچساران، مارگون، سی سخت، چگان، دو رود، آبشار تاف، آبشار شوی، خضر، کردعلی، تخت سلیمان، چم آو، گور گور، هریجان، آمل، ایج یا ده قلو، اسکندر، ماهاران، بی بی سیدان، آبشار شکرآب شمیرانات، وسون دربند، میگون، آبشار فصلی پیچ آدران، آبشاره دره عشق، آتشگاه، آب سفید، آبشار بیشه، کبودوال و آبشار پیران.

 

آبشار آسیاب خرابه

 

آسیاب خرابه- هادی شهر
آبشار آسیاب خرابه با ارتفاع حدود ۱۰ متر و با مساحت محوطه ۲۰۰ متر مربع، در منطقه آذربایجان شرقی واقع شده است. این آبشار در ۲۷ کیلومتری هادی شهر و در نزدیکی نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و نیز ۵ کیلومتری روستای منجن آباد در حاشیه رود ارس قرار گرفته است. سرچشمه اصلی این آبشار، کوه کیامکی در منطقه ارسباران می باشد. از نظر پوشش گیاه، در اطراف این آبشار، درختان انجیر رشد کرده اند، البته تمام سطح دیواره ها پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است.

 

 

 

 آبشار سركند دیزج

آبشار سرکند دیزج- شبستر
آبشار سرکند دیزج در دهستان میشوی جنوبی در فاصله ۲ کیلومتری روستای سرکند دیزج شبستر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. سرچشمه اصلی آب های این آبشار از چشمه سارهای ارتفاعات میشو می باشد. آبشار سرکند دیزج یکی از آبشارهای کم ارتفاعی است که از نظر زیبایی دارای مناظر بی نظیری است. این آبشار از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان شرقی است و در فصول پربارش از آب فراوانی برخوردار است.
 

 

 

 

آبشار گول آخور- ورزقان

آبشار گول آخور یا « تالاب جاری» از دیگر آبشارهای استان آذربایجان شرقی است که در 60 کیلومتری غرب ورزقان و حوالی روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان واقع شده است.

سرچشمه اصلی آبشار گل آخور، سه چشمه پر آب واقع در کوه های شمالی و مرتفع روستای  گل آخور است. آب های جاری این چشمه ها پس از عبور طی مسیر و گذشتن از داخل روستا در دامنه های غربی کوه کسبه و در میان جنگلهای ارسباران به صورت آبشاری با ارتفاع 10 متر سرازیر می شود. این آبشار در ادامه مسیر خود از دره سرسبز و پردرختی و روستای ارزیل عبور کرده و در نهایت به رود طرزم می پیوندد.

مسیرهای دسترسی به آبشار گل آخور:

 • جاده تبریز صوفیان- 6 کیلومتر پس از پلیس راه
 • تبریز- اهر- ورزقان- خاروانا- سه راهی محمدآقا- روستای ارزیل و در نهایت آبشار گل آخور
 • تبریز- جاده بابا داغی و ادامه مسیر تا روستای آبخواره- سپس تغییر مسیر به سمت خاروانا- سه راهی محمد آقا- روستای ارزیل و در نهایت آبشار گل آخور. از بین این سه مسیر، مسیر شماره 1 آسفالت می باشد.

امکانات رفاهی  موجود در منطقه:
وجود سرویسهای بهداشتی، وجود تعدادی آلاچیق جهت اسکان مسافران. ، وجود آب آشامیدنی به صورت چشمه ( بلاغ) در نزدیکی آبشار، وجود مغازه و بوفه کوچک جهت خرید و سایل مورد نیاز.

 

 

آبشار شلماش


شلماش- سردشت
آبشار شلماش، با ارتفاعی حدود ۱۵ متر، در ۱۰ کیلومتری جنوب شهرستان سردشت در آذربایجان غربی واقع شده است. این آبشار از شاخه های اصلی رودخانه زاب کوچک به شمار می آید، در واقع آبشار شلماش، از سه آبشار که به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته اند، تشکیل شده است.
همچنین، آبشار شلماش که در دره ای سرسبز و در کنار جنگل های پراکنده شهرستان سردشت واقع شده، درست روی گسل فرعی روستای «آلمان» و روستای «شلماش» جاری است.
 

 

 

 


آبشار شوی

 آبشار شوی- دزفول

آبشار شوی با ارتفاع ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر، بزرگترین آبشار خاورمیانه و اولین آبشار مرتفع ایران در روستای شوی، از توابع دزفول واقع شده است. سرچشمه اصلی آب این آبشار که حد فاصل لرستان و خوزستان است، سفره های زیرزمینی و چشمه های کوه های اطراف هستند. در بالای این آبشار غار معروف شوی قرار گرفته و نیز آبشار دوم شوی در حدود یک کیلومتر بالاتر از آبشار اصلی می باشد. این منطقه محل زیست جانورانی چون: کل، بز، پلنگ، خرس و دوزیستانی مانند سمندرها، خرچنگ ها و مارمولک ها و نیز پوشیده از درختان بلندی چون انجیر کوهی، درخت بید و بلوط است.
 

 

 

آبشار مارگون

 

آبشار مارگون- مارگون
آبشار مارگون با ارتفاع حدود ۷۰ متر و عرض ۱۰۰ متر، یکی از بزرگ ترین و زیباترین آبشارهای ایران در استان فارس و در کنار روستای مارگون است. در واقع این آبشار که دومین آبشار مرتفع بعد از آبشار شوی است، در نزدیکی شهر سپیدان و در مرز استان فارس و کهگیلویه و بویر احمد واقع شده است. آبشار مارگون، خود سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه ای نیست و چشمه های بسیاری از دیواره صخره ای کوه وجود دارد. از پوشش گیاهی و درختی اطراف آبشار می توان به درخت سیب زرد و سرخ، زالزالک ، زرشک و وجود لاله های واژگون و گل های رنگارنگ ختمی و دیگر گل های وحشی در دشت های این منطقه اشاره کرد.

 


  آبشار تخت سلیمان

 آبشار تخت سلیمان- سمیرم
آبشار تخت سلیمان یا آبشار آب ملخ در شهرستان سمیرم در جنوب غرب اصفهان قرار دارد. در خصوص نام این آبشار دو نظریه وجود دارد: به گفته اهالی روستا، در گذشته، زمانی که مزارع گندم روستاها در این منطقه مورد هجوم ملخ ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای نابودی ملخ ها استفاده کردند ولی نظریه دیگر این که این آبشار را به دلیل وجود قطعه سنگ بزرگ و طبیعی که مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته و دو دره را به هم متصل کرده است، تخت سلیمان نامیده اند.
آبشار تخت سلیمان از دو قسمت تشکیل شده است. اولین قسمت آن که از دل کوه بیرون می آید و سرچشمه آبشار است و قسمت دیگر طاقدیس سبز رنگی است که مانند پل روی رودخانه ماربر خم شده و در زیر سرچشمه آن قرار گرفته است.

 

 

آبشار برنجهآبشار برنجه- الیگودرز
آبشار برنجه یا آبشار تاف، یکی از آبشارهای فصلی و بسیار زیبای استان لرستان است که دارای ارتفاعی با طول حدود ۳۰۰ متر می باشد. این آبشار زیبا در نزدیکی روستاهای سرتنگ برزه و پیرامام در بخش زز و ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز واقع شده است. دور بودن این آبشار از مناطق روستایی و شهر باعث شده تقریباً ناشناخته و بکر باقی بماند. بهترین مسیر دسترسی به این مکان زیبای گردشگری عبور از محور الیگودرز- شول آباد، فرعی پیرامام است.
آبشار برنجه هرساله در اواخر زمستان و فصل بهار و با ذوب شدن برف های کوه برنجه دارای آب فراوان است، به همین دلیل این آبشار به ویژه در فصل بهار دارای طبیعتی فوق العاده ای می باشد.


 

 

 

آبشار وارگ- خرم آبادآبشار وارك
آبشار وارگ یا وارک یکی از زیباترین آبشارهای ایران در استان لرستان است که ازنوع آبشارهای دو قلو به شمار می آید. این آبشار در جنوب شرقی خرم آباد و در غرب گردنه نوژیان و نزدیک آبشار نوژیان واقع شده است.این آبشار پس از آن که از چشمه های بالای صخره سنگی سرچشمه می گیرد، اولین آبشار را به وجود می آورد و با طی فاصله ۱۵ متری، از صخره دوم نیز فرو می ریزد و آبشار دوم را پدید می آورد.
حداکثر ارتفاع آبشار وارگ یا وارک، ۵۷ متر و عرض ۵۰ متر است که در فصل کم آبی، آبشار اول دارای ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و آبشار دوم نیز دارای ۱۵/۵ متر و عرض ۵/۵۶ متر می باشد. از نظر پوشش گیاهی، اطراف آبشار وارگ پوشیده از درختانی چون بلوط، گلابی، زالزالک انجیر کوهی، چنار، انگور و انار است.
 

 

 

 

آبشار ویسادار- پره سر آبشار ویسادار
آبشار ویسادار یکی از آبشارهای زیبای ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان است که در 16 کیلومتری شهر پره سر در شهرستان رضوانشهر واقع شده است. پره سر در حد فاصل میان شهرهای رضوانشهر و هشتپر تالش قرار گرفته و با رضوانشهر حدود 17 کیلومتر و با هشتپر تالش حدود 30 کیلومتر فاصله دارد.
ویسادار به معنی «سایه درخت بید» می باشد و شاید علت نامگذاری آبشار به این نام قرار گرفتن آن در دل کوه و جنگل انبوه از درختان و در کنار رودخانه باشد. این آبشار در مسیر رودخانه لمیر و در ارتفاعی حدود 15 متری و نیم دایره ای که آب در سنگ و صخره برای رسیدن به رودخانه ایجاد شده است. از ویژگی های منحصر بفرد این آبشار فرم لایه لایه و صخره ایی دیواره های دو طرف رودخانه در بالا و پایین آبشار است که به آن جلوه ایی زیبا و دیدنی داده است.
مسیر رسیدن به آبشار ویسادار کوهستانی و جنگلی است و پوشش گیاهی این منطقه که از نوع هیرکانی است به صورت نسلی دست نخورده و بکر می باشد و به صورت کمربندی از درختان برجای مانده از دوران سوم زمین شناسی است. درختان این منطقه شامل بلوط، شمشاد، راش خزری، انجیلی، ممرز، بادام وحشی، زربین، اوجا، توسکا، افرا، درختان پهن برگنواحی کوهستانی و جنگلی، انواع گیاهان دارویی نظیر گل گاوزبان، بارهنگ، ثعلب، گل خطمی، پونه، کاسنی، ون، غاز ایاقی و مازو می باشد.
پسانداران موجود در منطقه پیرامون آبشار شامل خرس قهوه ای، مرال، گربه وحشی، گرگ، آهو، بزکوهی، شوکا، شغال، روباه قرمز و پلنگ هستند. همچنین در این منطقه جنگلی پرندگان گوناگونی نظیر انواع آبچلیک ها، انواع اردک ها، توکاها، چکاوک ها، چلچلک ها، چلچله ها، دارکوب ها، دم جنبانکان، حواصیل ها، عقاب ها، زاغ ها و دیگر پرندگان شناخته شده زندگی می کنند.

 

 

آبشار پیرانآبشار پیران- سرپل ذهاب
آبشار پیران یا آبشار ریجاب، یکی از آبشارهای بلند دامنه های زاگرس در غرب ایران است که در استان کرمانشاه و در شهرستان سرپل ذهاب واقع شده است. این آبشار در نزدیکی روستای شالان و 9 کیلومتری شمال شرق ذهاب در میان قله های برف گیر و زیبای دالاهو و دامنه های پوشیده از درخت می باشد.
ابشار ریجاب، جزو آبشارهای دایمی و عمودی به شمار می آید. این آبشار، به صورت سه طبقه است که طبقات بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاه تر است. ارتفاع کلی آبشار از بالای صخره تا پایین ترین نقطه آن ان در طبقه سوم حدود 100 متر است.
آبشار پیران، پس از سرازیر شدن از صخره های بلند و زیبا، باغ های روستای پیران و دره سرسبز واقع در پایین آبشار را سیراب می کند. این آبشار در منطقه ی کوهستانی قرار دارد و دارای آب و هوای معتدل می باشد. از عمده درختان موجود در این منطقه می توان به درختان انجیر، گردو، انار، چنار و تبریزی اشاره کرد.
آبشار پیران در چهارمین همایش شورای سیاست گذاری ثبت آثار ملی کشور در لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.
 

 


آبشار بیشهآبشار بیشه- درود
آبشار بیشه یکی دیگر از آبشارهای واقع در استان لرستان است که از دل کوه های زاگرس سرازیر می شود. این آبشار در 35 کیلومتری درود و 64 کیلومتری خرم آباد قرار گرفته است. این آبشار با ارتفاعی حدود 48 متر تا نقطه برخورد با زمین و عرض 20 متر در نزدیکی ایستگاه راه آهن بیشه در شهرستان درود و در مسیر تهران به خوزستان واقع شده است.
آبشار بیشه از چشمه های پرآب متعددی که از دامنه کوه های زاگرس می جوشند سرچشمه می گیرد و پس از سرازیر شدن از کوه پس از طی 10 متر به رودخانه سزار می ریزد. رودخانه سزار پس از پیوستن رودخانه های چم چیت و آبشار بیشه به رودخانه دز می پیوندد.
آبشار بیشه به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی و همجواری با جنگل، دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. از درختان جنگلی اطراف آبشار می توان به: چنار، بلوط، انجیر، گردو، بادام کوهی و زالزالک اشاره کرد. همچنین در این منطقه می توان جانورانی چون شغال، گرگ، گراز، روباه، خرگوش و پرندگانی نظیر کبک را دید.
برای دیدن از آبشار بیشه می توان در فصل بهار و تابستان اقدام کرد ولی بهترین زمان بازدید ماه های اردیبهشت و خرداد می باشد. همچنین از طریق دو مسیر جاده ایی و راه آهن می توان به این آبشار رسید: برای دسترسی جاده ایی باید به وسیله اتومبیل از طریق راه آسفالته از خرم آباد که به طول 65 کیلومتر می باشد و از کنار ایستگاه قطار و از زیر پل راه آهن می گذرد، رفت. راه دیگر دسترسی از طریق راه آهن است. در صورت انتخاب راه دو باید در ایستگاه شهرستان درود و یا حدود سی کیلومتر بعد از این ایستگاه در ایستگاه بیشه پیاده شده و باقی مسیر را پیاده طی کرد.
 

 

آبشار کبودوالآبشار كبودوال- علی آباد کتول
آبشار کبودوال در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان علی آباد کتول در استان گلستان واقع شده است. این آبشار که تنها آبشار خزه ای ایران است از چشمه های جنوبی دامنه شمالی کوه هارون با ارتفاع ۱۷۸۰ متر سرچشمه گرفته و پس از عبور از جنگل انبوه و زیبای کبود وال به دره ای عمیق سرازیر می شود. آب آبشار بسیار زلال و شفاف است به طوری که قابل شرب می باشد.
پوشش گیاهی منطقه ، در ارتفاعات بالا به صورت چمنزار و استپ کوهی است و در ارتفاعات پایین به صورت جنگل های انبوه و در بخش جلگه ایی نیز محصولات کشاورزی کشت می شود.
آبشار کبودوال یکی از مهم ترین مکان گردشگری استان گلستان به شمار می آید. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار فصل بهار و تابستان است. آبشار کبودوال به دلیل واقع شدن در عمق دره جنگلی دارای فضایی آرام و زیبا است. در مسیر آبشار، سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی و مناسب برای مسافران و گردشگران نصب شده است.
 

 

 

آبشار زرد لیمه- اردلآبشار زردلیمه
آبشار زردلیمه یا بوینه، از آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری است که در انتهای دره زرد لیمه در منطقه دیناران شهرستان اردل قرار گرفته است. این آبشاربه دلیل قرار گرفتن در بالای دره و در میان کوه های سربه فلک کشیده زاگرس و نیز در مجاورت رودخانه بازیافت یکی از آبشارهای بکر و دست نخورده ی ایران به شمار می آید. برای رسیدن به این آبشار زیبا باید حدود 8 ساعت کوه پیمایی کرد و از میان مجموعه ای از کوه ها، صخره ها، شیب های زیاد و جنگل های بلوط گذشت. مسیر آبشار در مسیر کوچ عشایر واقع است. عشایر منطقه با شروع فصل بهار به قسمت بالای دره و اطراف آبشار کوچ می کنند و به هنگام فرا رسیدن سرما به منطقه پایین دره نقل مکان می کنند.
آبشار زردلیمه از چشمه های کوچک و بزرگی سرچشمه می گیرد که از دل سنگی کوهای صخره ای دامنه زاگرس می جوشند و با پیمودن مسیری در انتهای دره دیناران با ارتفاعی حدود 40 متر و عرض 60 متر از روی صخره سرازیر می شود و در نهایت پس از عبور از شیب های تند به رودخانه بازفت می پیوندد.
نوع پوشش گیاهی اطراف آبشار معمولا جنگلی است و از نوع بلوط و بادام کوهی می باشد. علاوه بر این نوع پوشش گیاهی، منطقه دارای پوشش گون و انواع گیاهان مرتعی است. مناسب ترین زمان برای بازدید از این آبشار زیبا فصل بهار می باشد.
برای رسیدن به آبشار زردلیمه باید از رستم آباد در منطقه اردل به سمت دیناران رفت و پس از عبور از روستای لشتر دو راهی خاکی وجود دارد که بایستی وسیله نقیله را در ابتدای جاده خاکی پارک کرد و پیاده به مدت تقریبی 8 ساعت به سمت آبشار کوه پیمایی کرد. باید توجه داشت علاوه بر داشتن غذا، کفش مناسب و کیسه خواب، حتما آب به همراه باشد، زیرا کمبود آب به خصوص در سال هایی که بارندگی به حد کافی نباشد یکی از دشواری های مسیر به شمار می آید.
 

 

آبشار خور- کرج
آبشار خور از آبشارهای مرتفع رشته کوه البرز است که با ارتفاعی حدود 50 متر در نزدیکی روستای خور در استان البرز واقع شده است. این آبشار در شمال شهرستان کرج و ابتدای جاده چالوس قرار گرفته است.
آبشار خور دو طبقه ایی بوده و در منطقه کوهستانی واقع شده است و تقریبا حدود 2 کیلومتر از روستای خور فاصله دارد. کوهستانی بودن منطقه باعث پیدایش طبیعت منحصر به فرد در آن شده است. به طوری که هوای این منطقه در تابستان خنک و عاری از رطوبت است و در زمستان و فصل سرما ، برودت هوا باعث یخ زدن آبشار شده و طبیعتی زیبا به وجود می آورد. برای رسیدن به این آبشار زیبا، باید از میان باغ های زیبای اهالی روستای خور، قله ها، دره های سرسبز و پیچ در پیچ گذشت. پوشش گیاهی این منطقه عبارتند از: درختان سیب، هلو، گلابی، گیلاس، آلبالو، گردو و گونه های گیاهی وحشی مانند والک، کنگر، ریواس، آویشن و قارچ.
با توجه به آب و هوای کوهستانی جانورانی نظیر: قوچ و میش، کل، بز، گرگ، شغال، روباه و پلنگ آسیایی زندگی می کنند. همچنین در این منطقه می توان پرندگانی چون: کبک، مرغ کوهی، عقاب، شاهین، جغدقناری، بلبل، شانه به سر و دارکوب دید.
باید یادآور شد که روستای خور با ارتفاع 2800 متری در دامنه غربی قله گندم چال که دارای 3600 متر ارتفاع از سطح دریا در شمال غرب تهران و یکی از مناطق مرتفع البرز مرکزی می باشد. منطقه توریستی خور دارای جاذبه های خاص گردشگری و سیاحتی و ورزشی هم چون کوهنوردی و پیست اسکی است و یکی از مسیر های کوهنودی با مناظر جالب، مسیر قله گندم چال از روستای سنگان به خور و بالعکس می باشد که در گذر از این مسیر پس از پیمودن حدود 2 ساعت راه و و طي نمودن قله گندم چال و شيب نسبتآ آرام به روستاي خور ميرسيد . جاده آسفالته آن در فاصله 20 کيلومتر بعد از کرج و قبل از سد امير کبير فرعي پيست اسکي خور مي باشد که حدود 14 کيلومتر است . در مرکز روستا نیز گورستان قديمي قرار دارد که در آنجا آثار سنگهايي با قدمت 600 الي 700 سال پيش با نام اشخاصي که پسوندهاي منتصب به خور دارند يافت مي شود و همچنين بقعه متبرکه امامزاده شاهزاده عسگري و تپه دژبر که در اسناد باستاني اداره ميراث فرهنگي به همين نام به ثبت رسيده است نيز قرار دارد .

 

 

آبشار سنگان- تهران
آبشار سنگان، از آبشارهای شمال غرب تهران در روستای سنگان واقع شده است. این آبشار در ارتفاع 2575 متر از سطح دریا در دامنه های قله پهنه حصار جریان دارد. دره ایی که آبشار در آن قرار گرفته است یکی از دره های پرآب منطقه است. در اوایل بهار یعنی ماه های فروردین و اردیبهشت، زمان ذوب شدن برف ها و جاری شدن چشمه ها آبشار سنگان پرآب می شود. این آبشار دایمی است و در فصل زمستان نیز سرمای هوای منطقه باعث یخ زدن آبشار می شود.
برای رسیدن به آبشار سنگان باید از جاده کن و روستای سنگان عبور کرد. روستای سنگان، روستای کوهستانی در 20 کیلومتری شمال غرب تهران و کمی بالاتر از سولقان است. این روستا توسط کوه های دزد سیاسر، بندبارو، پشت بند، سیاسنگ، گردنه لشکرک و گوئیج محاصره شده است. علاوه بر آبشار سنگان، دره های وی یک، ده پیران، درتک، گمک، لرتان و دشت قاضی از جاذبه های طبیعی این روستا به شمار می آید. در بهار و تابستان هوای این منطقه معتدل است و در زمستان سرد و برفی می باشد. در این روستا آرامگاه امامزاده های سه گانه سنگان وجود دارد.
 

 

آبشار شاه لولاک- چرمهین

آبشار شاه لولاک آبشار دایمی و منحصر بفرد استان اصفهان است که در 5 کیلومتری جنوب شهر چرمهین از توابع شهر لنجان واقع شده است. این آبشار از سه قسمت آبشارهای دایمی، آبشارهای فصلی یا هولوکی و آب چکان ها تشکیل شده است. مهم ترین ویژگی این آبشار منبع تامین آب آن می باشد. سرچشمه آن از قلب کوه است که به صورت چشمه از کوه می جوشد و بر روی صخره های سرازیر می شود. بدین گونه که آب آبشارها از ذخیره آب های زیرزمینی حاصل از ذوب یخچال های برف کوه ونشت تامین می شود و در سراسر فصل بهار تا پاییز به صورت آبشارهای دایمی و فصلی از قلب کوه به صورت چشمه سرازیر می شود.

میزان آبدهی آبشار شاه لولاک در طول سال متفاوت است. آبشار در فصل زمستان بطور کامل یخ می زند و قندیل های به ارتفاع 70 متر تشکیل می شود. ولی در فصل بهار شعبه ای دیگر از آبشار شاه لولاک جریان می یابد که ارتفاع آن نزدیک به 90 متر است و مردم منطقه به این آبشار فصلی هولوکی می گویند. محل تلاقی آب با زمین را مردم محل حوض می نامند و گفته شده در گذشته، پایین آبشار، بر بدنه یکی از سنگ ها جمله ای با مضمون « این حوض گرانمایه را برای آسایش زوار ...» با لاشه سنگ ها حکاکی شده است.

آب آبشار شاه لولاک به صورت «پاخود» و ذخیره استخری به منظور مصارف کشاورزی و باغات گردوی موجود «شاه لرا پایین» استفاده می شود. همچنین این آبشار نزد مردم منطقه به نام های آبشار شالوار، شاه لران و شاه لورا شناخته می شود.

 

 

آبشار تنگ دم اسب- شیراز

آبشار تنگ دم اسب از آبشارهای زیبای استان فارس است که در منطقه تنگ اسب در شرق روستای کره بس در فاصله 50 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است. این آبشار در دامنه منطقه کوهمره سرخی و در منطقه بکر قرار دارد که برای رسیدن به آن باید از معبرهای آبی و رودخانه ای گذر کرد.

آبشار تنگ دم اسب در دل پوشش جنگلی درختان بلوطی و انواع درختان و بوته های گیاهی و کوه های سر به فلک کشیده زیبایی واقع شده است. مسیر دسترسی به آن راه میان بر مشخصی می باشد که فراز و نشیب های زیادی به دنبال دارد. در بعضی از جاها باید از شکاف و تنوره ها به صورت انفرادی و دست به سنگ عبور کرد. در طول راه می توان دره های عمیقی را دید که رودخانه دم اسب در آن جریان دارد. این رودخانه پس از پیمودن راه باریکی وارد روستای کره بس می شود. در ادامه مسیر دریاچه با طول 200 متر دیده می شود که در اثر رانش زمین به وجود آمده است که برای گذر از آن استفاده از  قایق بادی و شنا ضروری است. در نهایت طی این مسیر زیبا و بکر به آبشار تنگ  دم اسب منتهی می شود.

 

 

 

سایر آبشارهای ایران

 • استان آذربایجان شرقی

 

آبشار پیرسقا- تبریز: آبشار پیرسقا یکی دیگر از آبشارهای استان آذربایجان شرقی است که در 180 کیلومتری جنوب شرق تبریز و 40 کیلومتری شهر قره آغاج شهرستام چاراویماق واقع شده است.  سرچشمه اصلی این آبشار رودخانه ایی از شاخه های آیدوغموش می باشد که در قسمت بالایی و سمت غرب چشمه پیرسقا جاری است.

آبشار پیرسقا با ارتفاعی حدود 10 متر بر روی رودخانه دره پیر قرار دارد و اطراف آبشار را نیز صخره های مرتفع کارستی با ارتفاع چند صد متری احاطه کرده است. بهترین زمان بازدید از این آبشار در فصل بهار بخصوص اردیبهشت و خرداد ماه می باشد.

 

آبشار هرگلان- عجب شیر: آبشار هرگلان از آبشارهای استان آذربایجان شرقی است که در دامنه های رشته کوه سهند و در غربی ترین نقطه شهرستان عجب شیر جاری است. ارتفاع این آبشار حدود 50 متر می باشد. یکی از ویژگی های این آبشار وجود صخره ای سنگی شبیه تندیس در کنار این آبشار است که اهالی به آن قیز قیه یا دختر صخره ای می گویند. سرچشمه اصلی آبشار از ذوب برف ارتفاعات می باشد و بهترین زمان بازدید از آبشار هرگلان اردیبهشت ماه است.

 

آبشار عیش آباد- مرند: آبشار عیش آباد از آبشارهای استان آذربایجان شرقی که با وسعتی حدود 300 متر در اطراف روستای عیش آباد از توابع دهستان میشاب بخش مرکزی شهرستان مرند واقع شده است. این آبشار دارای ارتفاعی حدود 15 متر می باشد که از کوهستان میشو غربی سرازیر می شود.

 

 

 • استان آذربایجان غربی

آبشار بدلان- خوی: آبشار بدلان با نام محلی «چیر» یا «قزل چیر» از آبشارهای استان آذربایجان غربی است که با ارتفاعی حدود 50 متر در 35 کیلومتری شهرستان خوی و 10 کیلومتری روستای بدلان واقع شده است. کنار آبشار غار کوچکی با معبر تنگی وجود دارد که از طریق آن معبر می توان به بالای آبشار رفت. سرچشمه اصلی آبشار آب های جاری کوه های می باشد که به صورت رودخانه از بالای آبشار از طریق شکافی به داخل یک گودال غار مانند سرازیر می شود. آثار برجای مانده در اطراف این رود حکایت از فرسایش سنگ ها در طول هزاران سال می باشد که باعث ایجاد شکاف بین کوه و دو تکه شدن آن با عمقی حدود 90 متر شده است. دسترسی به این آبشار از طریق جاده شهرستان خوی به روستای بدلان می باشد.

 

آبشار سوله دوکل ارومیه- مرگور: آبشار سوله دوکل از آبشارهای مرتفع ایران در آذربایجان غربی است که با ارتفاعی حدود 50 متر در 61 کیلومتری جنوب غربی ارومیه و در دامنه کوه دالانپور در منطقه مرگور واقع شده است.  سرچشمه اصلی این آبشار نیز رودخانه باراندوزچای است. در زبان کردی سوله دوکل یعنی آبشار دود و علت نام گذاری آن به این اسم تولید حالت دود مانند در اطراف آبشار به هنگام سرازیر شدن آب با حجم زیاد از ارتفاع بلند می باشد. مسیردسترسی به آن بخش زیوه و روستاهای دیزج، کسیان، کولبی و سوله دوکل امکانپذیر است.

 

 • استان اردبیل

آبشار سردابه- اردبیل: آبشار سردابه از آبشارهای استان اردبیل است که در 28 کیلومتری غرب شهر اردبیل و در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه واقع در دامنه های شرقی کوه سبلان قرار گرفته است. سرچشمه اصلی آن چند چشمه موجود در بالای این آبشار می باشد. با وجود این که حجم آب آبشار اندک و محدود به همان چند چشمه می باشد ولی ارتفاع آن حدود 15 تا 20 متر برآورد شده است. البته در فصول بارندگی پس از پیوستن جریان های سطحی حوزه آبریز حجم آن افزایش می یابد.

 

آبشار آق بلاغ- خلخال: آبشار آق بلاغ از آبشارهای استان اردبیل است که در کوه آق داغ و نزدیکی روستای لرد بخش شاهرود خلخال واقع شده است. سرچشمه اصلی این آبشار چشمه آق بلاغ می باشد که در دامنه شرقی قله مرکزی آق داغ از دل زمین می جوشد و بلافاصله پس از خروج، آبشار آق بلاغ را به وجود می آورد. آبشار آق بلاغ در محدوده منطقه حفاظت شده آق داغ، مهم ترین زیستگاه حیات وحش اردبیل قرار دارد.

 

آبشار دیز- خلخال: آبشار دیز یکی دیگر از آبشارهای استان اردبیل است که در 40 کیلومتری شهرستان خلخال و در روستای شال ، بخش شاهرود واقع شده است. این آبشار با ارتفاعی حدود 50 متر از میان تنگه ای از صخره ها و درختان سرازیر می شود.

 

آبشار نره گر- خلخال: آبشار نره گر از آبشارهای استان اردبیل است که در 30 کیلومتری شمال جنوب شرقی شهرستان خلخال و در روستای اسبو واقع شده است. سرچشمه اصلی آب این آبشار از طریق ذوب برف ها و آب های جاری تامین می شود. دسترسی به آبشار از طریق گذر از داخل روستای اسبو و طی مسیرطی در حدود 2 کیلومتر به صورت پیاده امکانپذیر می باشد.
 

 

آبشار شیروان دره سی- مشگین شهر: آبشار شیروان دره سی آبشار دوقلوی استان اردبیل است که در 30 کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در دامنه های شمالی کوه سبلان قرار دارد. این آبشار در زیستگاه حیات وحش شیروان دره واقع شده است. این منطقه دارای چشمه های متعددی آب معدنی می باشد که در مسیر خود آبشارهای منحصر بفردی به وجود می آورد.

 

آبشار گورگور خیاوچای- مشگین شهر: آبشار گورگور خیاوچای یکی دیگر از آبشارهای دامنه شمالی کوه سبلان در استان اردبیل است. این آبشار در20 کیلومتری جنوب شهرستان مشگین شهر و نزدیکی روستای موییل واقع شده است. ارتفاع تقریبی آبشار 12 متر برآورد شده که به داخل حوضچه دایره ای شکل زیبا که پایین آبشار قرار دارد می ریزد.

 

آبشار شورشونه- نمین: آبشار شورشونه از دیگر آبشارهای استان اردبیل است که در 10 کیلومتری شمال شهرستان نمین و عنبران علیا و 30 کیلومتری شهرستان اردبیل واقع شده است. این آبشار در بالای این منطقه و از صخره ایی بلند سرازیر می شود. دسترسی با این آبشار بدین صورت است که پس از عبور از گردنه حیران و رسیدن به شهرستان نمین منطقه عنبران محله وجود دارد که به قسمت سفلی و علیا تقسیم شده است. آبشار شورشورنه در منطقه عنبران علیا جریان دارد.

 

آبشار گورگور آلوارس- نیر: آبشار گورگورآلوارس یکی دیگر از آبشارهای دامنه سبلان استان اردبیل است که در 20 کیلومتری شهرستان سرعین به سمت پیست اسکی آلوارس و 35 کیلومتری اردبیل واقع شده است. سرچشمه اصلی این آبشار چشمه گورگور می باشد که به دلیل آبدهی بالا از درزهای دیواره صخره ای مشرف به دره با فشار بیرون آمده و به دلیل شیب تند مسیر تا رسیدن به رودخانه، بستر آبشاری مانند را طی می کند. البته آب های جاری، ، ییلاقات، آیقار، عربلو و جلودارلو در دره گورگور نیز در تامین آب این آبشار نقش مهمی دارند.

 
 
 
 • استان البرز

آبشار هفت چشمه- جاده چالوس: آبشار هفت چشمه در استان البرز است که در کیلومتر 17 جاده کرج- چالوس و نزدیکی روستای ارنگه واقع شده است. سرچشمه اصلی آبشار عریض هفت چشمه به وسیله هفت چشمه بالادست آن می باشد. ارتفاع آبشار حدود 5 متر و عرض آن حدود 50 متر است. برای رسیدن به این آبشار باید از رودخانه ارنگه عبور کرد.

 

آبشار پیچه آدران- جاده چالوس: آبشار پیچه آدران یکی از آبشارهای استان البرز است که در فاصله 15 کیلومتری شهرستان کرج در مسیر منتهی به چالوس و با فاصله کمی از آبشار هفت چشمه واقع شده است. در بالادست این آبشار رودخانه ارنگه جاده چالوس جریان دارد و برای رسیدن به این آبشار باید از کنار همین رودخانه و از میان شکاف سنگ ها و صخره ها گذشت. این آبشار صخره ای از درون دره ای کوچک سرازیر شده و در نهایت به رودخانه کرج می پیوندد. ارتفاعی تقریبی آن نیز حدود 90 متر است که جزو آبشارهای بزرگ ایران محسوب می شود.

 

آبشار سیرود- ساوجبلاغ: آبشار سیرود از آبشارهای استان البرز است که در شمال غربی شهرستان ساوجبلاغ، بعد از روستای سفیدداران و در ارتفاعات روستای سیرود واقع شده است. ارتفاع این آبشار حدود 10 متر می باشد که پس از سرازیر شدن از میان صخره ها حوضچه آبی به عمق 1 متر ایجاد کرده است. روستای سیرود در 100 کیلومتری تهران قرار دارد.

 

آبشار کرکبود- طالقان: آبشار کرکبود یا «کر» یکی دیگر از آبشارهای استان البرز است که در 700 متری شمال روستای کرکبود و حوالی طالقان و استان قزوین واقع شده است. این آبشار در میان دره ای عمیق از صخره های کوه حفره ای به پایین سرازیر می شود. سرچشمه اصلی آن ارتفاعات حصارچال می باشد. با وجود ارتفاع کم آبشار یعنی 5 متر ، حجم و قدرت عبور آن قابل ملاحظه می باشد. گفته شده که در گذشته ها حفره هایی را با احداث تیغه هایی به صورت اتاقک های مجرا در آورده بودند تا فضاهای مناسبی برای اسکان خوش نویشان، کاتبان و نسخ نویسان قرآن باشد.

 

 

 • استان اصفهان

آبشار پشندگان- فریدون شهر: آبشار پشندگان از آبشارهای استان اصفهان است که در 75 کیلومتری جنوب فریدون شهر و پایین دست روستای پشندگان از توابع دهستان پشتکوه واقع شده است. ارتفاع این آبشار حدود 45 متر می باشد. منطقه ای که این آبشار در آن واقع شده پوشیده از درختان جنگلی نظیر: سیب، زالزالک، بنه، بلوط و گردو است. دسترسی به این آبشار از طریق: اصفهان، داران، سه راهی فریدون شهر، جاده فریدون شهر به سیبک، جاده قلعه سرخ، میدانک اول و دوم، جاده پشتکوه موکویی به پشندگان امکان پذیر می باشد.

 

آبشار پونه زار- فریدون شهر: آبشار پونه زار از آبشارهای مرتفع ایران در استان اصفهان است. این آبشار در نزدیکی روستای دریند پس از روستای چغیورت از توابع شهرستان فریدون شهر واقع شده است. آبشار پونه زار از ارتفاعات زاگرس سرچشمه می گیرد. ارتفاع تقریبی این آبشار حدود 75 متر می باشد و به دلیل رویش پونه در آبراه های آن به آبشار پونه زار معروف گشته است. علاوه بر پونه در محل های ریزش آب، خزه های سبز دائمی نیز وجود دارد.

 

آبشار دورک- فریدون شهر: آبشار دورک یکی دیگر از آبشارهای فریدون شهر استان اصفهان است که در 140 کیلومتری شهرستان فریدون شهر و نزدیکی روستای دورک از توابع پشتکوه واقع شده است. بهتر زمان بازدید از این آبشار فصل بهار و تابستان می باشد چون در بیشتر مواقع فصل سرما به خصوص زمستان مسیرهای ارتباطی به دلیل بارش برف مسدود می شود.

 

آبشار طرزه- فریدونشهر: آبشار طرزه یکی دیگر از آبشاره های استان اصفهان است که با ارتفاعی حدود 40 متر در 85 کیلومتری شهرستان فریدون شهر و کنار روستای طرزه در منطقه پشتکوه واقع شده است. سرچشمه اصلی این آبشار جریان های سطحی و آب های زیرزمینی ارتفاعات زاگرس است. دسترسی به این آبشار از طریق اصفهان، داران، سه راهی فریدونشهر، فریدونشهر، جاده فریدونشهر به سیبک، جاده قلعه سرخ، میدانک اول و دوم، جاده پشتکوه موگویی به پشندگان و سپس روستای طرزه امکانپذیر است.

 

 

 • استان ایلام

آبشار چم آو- ایلام: آبشار چم آو از آبشارهای بلند و پرآب ایران در استان ایلام است که در 18 کیلومتری جاده ایلام- صالح آباد و حد فاصل روستای چم آو و منطقه ماریره واقع شده است. این آبشار پس از سرچشمه گرفتن از کوه های ایلام از میان تخته سنگ ها به پایین سرازیر می شود و پس از طی مسافتی کوتاه به رودخانه گدار خوش می ریزد.

 

آبشار سرتاف- ایلام: یکی از آبشارهای استان ایلام، آبشار سرتاف است که در شرق روستای شهید کشوری و جنوب شهرستان ایلام واقع شده است. این آبشار به صورت چند پله ای، منطقه ی نسبتا وسیعی از دامنه های دینار کوه را به خود اختصاص داده است. سرچشمه اصلی این آبشار سراب آبدانان در جنوب کبیرکوه می باشد.

 

آبشار گچان- ایلام: آبشار گچان یکی دیگر از آبشارهای استان ایلام است که در ابتدای جاده ایلام به سرابله یا شیروان و چرداول و 15 کیلومتری شهرستان ایلام واقع شده است. این آبشار در کنار کوه های مانشت و قلاچه قرار دارد و آب آن از چشمه پرآب موجود در دره گچان تامین می شود. منطقه ایی که آبشار گچان واقع شده پوشیده از درختان زیبای بلوط و گردو می باشد. این آبشار پس از سرازیر شدن مورد استفاده اهالی روستاهای مجاور در خصوص آبیاری باغ ها و زمین های کشاورزی قرار می گیرد. 

 

 

 • استان بوشهر

آبشار زیرراه- دشتستان: آبشار زیرراه از آبشارهای استان بوشهر است که در شهرستان دشتستان و 700 متری روستای زیرراه از توابع شهر سعدآباد واقع شده است. این آبشار با ارتفاعی حدود 2 متر از آبشارهای کم ارتفاع ایران به شمار می آید. سرچشمه اصلی آن رود حله و آب قنات روستای زیرراه است. میانگین پهنای آن نیز حدود 50 سانتی متر برآورد شده است.

 

آبشار تلخ آب- دشتستان: آبشار تلخ آب از آبشارهای استان بوشهر در بخش سعدآباد دشتستان واقع شده است. این آبشار در شمال روستای تل سرکوه و در جنوب روستای شول قرار دارد. آب خروجی این آبشار به محوطه وسیعی سرازیر می شود که آن منطقه را به استخر طبیعی برای شنا در فصول گرما تبدیل کرده است.

 

آبشار فاریاب پشتکوه- دشتستان: آبشار فاریاب یکی دیگر از آبشارهای استان بوشهر است که در 50 کیلومتری شهر برازجان و شمال روستای فاریاب از توابع دشتستان واقع شده است. فاریاب یا پاریاب در زبان محلی به زمینی گفته می شود که به وسیله آب قنات یا رود آبیاری می شود. آبشار فاریاب نیز از به هم پیوستن آب چشمه های منطقه فاریاب دشتستان به ویژه چشمه تنگ فاریاب و رود فاریاب به وجود آمده است.

 

 

 • استان تهران

آبشار پسکوهک- افجه: آبشار پسکوهک که به نام های پسچویک و پسگوئک نیز شناخته می شود از آبشارهای استان تهران است که با ارتفاعی حدود 15 متر در یک و نیم کیلومتری شمال شرقی روستای افجه از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات، در منطقه یال کوه مشرف به دشت هویج واقع شده است. برای رسیدن به دشت هویج دو مسیر وجود دارد. یکی جاده آسفالته 5 کیلومتری است که پس از عبور از لشگرک و لواسان به افجه و دشت هویج منتهی می شود و راه دوم کوهستانی بوده و پس از طی 8 کیلومتر مسافت به طرف شمال شرقی به دشت می رسیم. اطراف آبشار پسچویک پوشیده از درختان افرا می باشد.

 

آبشار پسنگ- تهران: آبشار پسنگ از دیگر آبشارهای استان تهران است که در مسیر پناهگاه شیرپلا و در شمال غربی دربند واقع شده است. منبع اصلی آب آن از ذوب شدن برف های ارتفاعات بالادست تامین می شود. آب آبشار بسیار سرد است و به صورت دو طبقه ی نیمه بلند از صخره ها سرازیر می شود.

 

آبشار دوقلو- تهران: آبشار دوقلو در شمال تهران و در مسیر کوهنوردی دربند به توچال و در نزدیکی پناهگاه شیرپلا واقع شده است. این آبشار فصلی است و منبع اصلی آب آن از ذوب برف های رشته کوه البرز تامین می شود. از آن جا آبشار به هنگام ریزش از ارتفاع به دو شاخه تبدیل شده است به آن آبشار دوقلو گفته می شود. ارتفاع تقریبی آن نیز حدود 20 متر می باشد.  

 

آبشار اوسون- شمیران: آبشار اوسون از آبشارهای ارتفاعات شمال استان تهران است که در منطقه زیبای اوسون در ناحیه دربند، حد فاصل پس قلعه و شیرپلا و ایستگاه 5 توچال واقع شده است. سرچشمه اصلی آب این آبشار، ذوب برف های ارتفاعات شمالی تهران است. در کنار این آبشار هتل اوسون وجود دارد که دارای امکانات رفاهی می باشد.

 

آبشار رجب- شمیران: آبشار رجب یکی دیگر از آبشارهای مسیر کوهنوری شیرپلا در استان تهران است که دسترسی اصلی آن از دربند می باشد. این آبشار سمت راست دو راهی اوسون قرار دارد. آبشار رجب در کنار قهوه خانه ایی به همین نام واقع شده است.

 

آبشار چال مگس- دارآباد: آبشار چال مگس از آبشارهای فصلی استان تهران است که در لابلای صخره های دارآباد واقع شده است. دارآباد از شمال به رشته کوه توچال و از جنوب به زمین های اقدسیه و از شرق به محلی با نام باقلی زار و از غرب به توچال و زمین های رحمن آباد منتهی می شود. این آبشار در انتهای مسیر عمومی کوهنوردی دارآباد از لابلای صخره ها سرازیر می شود. برای رسیدن به این آبشار باید پس از پارک خودرو در پارکینگ ورودی حدود 5 کیلومتر پیاده روی کرد.

 

آبشار سوتک- دربند: آبشار سوتک یکی دیگر از آبشارهای استان تهران است که در شمال غربی دربند و در نزدیکی دهستان پس قلعه واقع شده است. این دهستان در انتهای منطقه ییلاقی سربند و دربند و در دو کیلومتری شمیران قرار دارد. آبشار سوتک در مسیر کوهنوردی شیرپلا و در امتداد مسیری است که به آبشار اوسون منتهی می شود.

 

آبشار تیزآب- دماوند: آبشار تیزاب از آبشارهای استان تهران است که در 53 کیلومتری تهران، 5 کیلومتری شمال دماوند، بعد از روستای دشتمزار و در تنگه ایی یک و نیم کیلومتری به نام تیزآب واقع شده است. این آبشار با ارتفاعی حدود 10 متر از بالای صخره ای واقع در تنگه سرازیر می شود. پای آبشار حوضچه کوچک آبی به عمق 1 متر به وجود آمده است.

 

بالا