بورس

ويرايش

بورس
کلمه بورس از زبان فرانسه گرفته شده و به معنای «کیف پول» است. کارکرد اساسی بورس به عنوان نهاد سازمان یافته ای که جزو نهادهای عمده و اساسی در بازار سرمایه به شمار می رود دارای وظایف چندگانه در کنار موسسات و سازمان های دیگر است. انتقال ریسک و توزیع آن، شفافیت اطلاعات، کشف قیمت، ایجاد بازار رقابتی، جمع آوری سرمایه ها و پس اندازهای کوچک برای تامین سرمایه مورد نیاز فعالیت های اقتصادی است از جمله وظایف بورس به شمار می رود.
مکانی که در آن سهام شرکت های مختلف تولیدی، خدماتی و سرمایه گذاری توسط مردم داد و ستد شود، بازار بورس، بازار سهام و یا تالار معاملات بورس گفته می شود، البته نام رسمی آن «بورس اوراق بهادار» است. اوراق بهادار در واقع به برگه های سهام شرکت ها گفته می شود.

 

تاریخ بورس در ایران

قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادار تهران در سال ۱۳۴۵ به تصویب مجلس شورای ملی رسید و سرانجام بعد از یک سال تاخیر ، در سال ۱۳۴۶، با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی در تهران، کار خود را آغاز کرد. به دنبال شروع به کار بورس، سهام شرکت نفت پارس، اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه، اوراق قرضه سازمان گسترش مالکیت صنعتی و اوراق قرضه عباس آباد به طور رسمی وارد چرخه بورس تهران شد. گسترش فعالیت های بورس اوراق بهادار، موجب شد دولت وقت در سال ۱۳۵۴ با تصویب « قانون گسترش مالکیت سهام واحدهای تولیدی» و « قانون معافیت های مالیاتی برای شرکت های پذیرفته شده در بورس» تسهیلات و ارزش مبادلات در بورس را افزایش دهد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بورس اوراق بهادار تهران دچار یکسری تحولات اساسی شد. به طوری که با تصویب لایحه قانون اداره امور بانک ها در تاریخ ۱۳۵۸ توسط شورای انقلاب، نه تنها بانک های تجاری و تخصصی با یکدیگر ادغام و بانک ملی را به وجود آوردند، بلکه شرکت های بیمه نیز در یکدیگر ادغام شدند و پس از مدتی و در همان سال قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران تصویب شد و بدین ترتیب تعدادی از بنگاه های اقتصادی پذیرفته شده در بورس از آن خارج شدند و حجم معاملات سهام در این دوره کاهش یافت. اما با پایان جنگ تحمیلی، فعالیت بورس اوراق بهادار تهران به منظور اجرای سیاست های خصوصی سازی مورد توجه قرار گرفت و بر اساس نظر سیاست گذاران، بورس اوراق بهادار با انتقال پاره ای از وظایف تصدی های دولتی به بخش خصوصی، جذب نقدینگی و گردآوری منابع پس انداز های پراکنده و هدایت آن به سوی سرمایه گذاری، در تجهیز منابع اقتصادی و ایجاد انگیزه در بخش خصوصی برای مشارکت فعالانه گام های اساسی برداشتند.
به طور کلی، از نظر اقتصادانان، بورس رابط بین عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان سرمایه است که می تواند با تنظیم بازار سرمایه، و نیزاز طریق قیمت گذاری سهام و اوراق بهادار تا حدودی از نوسانات شدید قیمت ها جلوگیری می کند. بورس نه تنها می تواند، سرمایه های راکد را جذب و در فعالیت های اقتصادی به کار برد بلکه سرمایه لازم را برای اجرای پروژه های دولتی و خصوصی فراهم می کند.

 

شاخص کلی

برای ارزیابی عملکرد سرمایه گذاری مالی و غیرمالی در بورس، نیاز به یکسری معیارهایی داریم که به آن شاخص بورس و شاخص کلی گفته می شود. در بورس اوراق بهادار تهران، اکثر سرمایه گذاران نهادی و خصوصی، حرکت و جهت بازار را به صورت دوره ای با این معیار اندازه گیری می کنند. پس می توان گفت؛ شاخص، یک معیار آماری است که تغییر حرکت و جهت یک اقتصاد یا یک بازار سهام را نشان می دهد. کلمه شاخص از کلمه انگلیسی TEPIX آمده، یعنی نمودار، نشان دهنده یا نماینده.
در کنار نهاد سازمان یافته بورس، بنگاه های معاملاتی وجود دارند که به نمایندگی از خریداران یا فروشندگان سهام، اقدام به خرید و فروش سهام می کنند و در ازای آن حق العمل خود را دریافت می کنند. به این بنگاه ها، شرکت های کارگزاری گفته می شود. شرکت های کارگزاری پس از پذیرفته شدن در آزمون کارگزاری تاسیس می شودند و می توانند علاوه بر خرید و فروش سهام به نمایندگی از سهامداران، وظایفی چون: آموزش سهامداران، مشاوره سرمایه گذاری و بازارگردانی را به عهده گیرند.
 

 
بالا