بوستان ها

ويرايش

پارک یا بوستان شهری، علاوه بر این که به عنوان یک منبع طبیعی برای تفرج، تفریح، ترویج فرهنگ زیست محیطی در داخل شهرها و یا در حاشیه شهرها اطلاق می شود، بلکه به مناطقی که برای حفاظت از حیات وحش، مناطق جنگلی، کوهستانی و دشت ها، همچنین مناطقی که دارای منابع گیاهی و جانوری نادری می باشد، اطلاق می شود.
پارک ها و بوستان ها دارای انواع گیاهان، درختان، درختچه ها، گل ها و چمن ها هستند که در کنار سازه های شهری، زمین های مسکونی، تجاری، صنعتی، موسسات و ادارات قرار دارد و به منظور استفاده از زیباهای طبیعی و تلطیف هوا در محدوده حریم شهری احداث شده اند و یا به صورت طبیعی به وجود آمده اند، می توان پارک ها و بوستان ها را براساس شکل، خصوصیات منطقه ای، چگونگی عادات و سنن و به ویژه نحوه استفاده ار آن ها می توان به: پارک جنگلی، پارک ملی و تاریخی، پارک حیات وحش، پارک عمومی، پارک گیاه شناسی، پارک نمایشگاه و پارک ورزشی تقسیم کرد.
پارک های عمومی، پارک های گیاه شناسی، پارک های نمایشگاه ها و پارک های ورزشی از جمله پارک هایی هستند که در حریم شهری و یا در حاشیه شهرها ساخته می شوند و شهرنشینان با آن به خوبی آشنا هستند.
 

پارک عمومی:
استفاده از این پارک ها که به عنوان گردشگاه و محل استراحت عموم طراحی شده است برای عموم مردم امکانپذیر می باشد.
پارک گیاه شناسی:
این پارک ها، بیشتر برای دانشجویان و متخصصین گیاه شناسی با دید علمی و تحقیقی طراحی شده است و البته می تواند در داخل و یا در حاشیه شهرها ساخته شود. در این پارک ها مجموعه ای از انواع گیاهان، درختان و درختچه های موجود در سراسر دنیا، جمع آوری و حفاظت می شود. در ضمن، علاقه مندان به گل و گیاه نیز می توانند از این پارک ها بازدید کنند.
پارک های نمایشگاه ها:
این پارک ها در داخل فضای نمایشگاه هایی که به منظور ارایه کالا، هنر و معرفی پیشرفت های تکنولوژی و... تشکیل می شود، احداث می گردد. در پارک های نمایشگاه معمولاً فضاهایی را به رستوران، فضاهای سبز و گل کاری، فضاهایی برای جنگل کاری و غیره در نظر می گیرند.
پارک های ورزشی:
این پارک ها در فضاهای محدود و معین و یا در فضاهای باز و بزرگ خارج شهر برای انجام انواع ورزش های رایج احداث می شود. در این پارک ها برای هر ورزش خاص زمین مشخصی را در نظر گرفته اند.

 

پارک ارمپارك ارم
پارک ارم با مساحتی حدود ۷۰ هکتار در ۵ کیلومتری بزرگراه تهران- کرج واقع شده است. این پارک در سال ۱۳۵۰ هجری خورشیدی توسط «رحیم علی خرم» ساخته شد. پارک ارم بعد از انقلاب اسلامی به تملک بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در آمد .
پارک ارم دارای دریاچه مصنوعی با مساحت ۸ هکتار است که از این دریاچه برای قایقرانی، مسابقه قایقرانی و اسکی روی آب استفاده می شود. دیگر امکانات این پارک عبارتند از: دو شهربازی با بیش از ۱۲۰ دستگاه متنوع تفریحی، قلعه سحرآمیز با بیش از ۱۲۰ دستگاه متنوع کامپیوتری و تفریحی، فضای سبز جنگلی به مساحت حدود ۲۰ هکتار، غرفه های مواد غذایی، کافی شاپ، رستوران سنتی و رستوران جزیره با وسعتی حدود ۱۰۰ متر مربع در داخل دریاچه، هتل بزرگ ارم در چهار طبقه با مساحت ۱۵۰۰ متر مربع زیربنا، تالارهای پذیرایی در چهار سالن با ظرفیت بیش از ۲۰۰۰ نفر، بزرگ ترین باغ وحش کشور با ۹۰ گونه متنوع جانوری، مجموعه استخرهای روباز و پارکینگ با ظرفیت ۵۰۰۰ خودرو در روز و ۱۵۰۰۰ وسیله نقیله در شب.
پارک ارم همچنین به عنوان مجموعه ی فرهنگی، سرویس های ویژه ای برای آموزش و پرورش دارد و دانش آموزان می توانند با ۷۰ درصد تخفیف از اردوهای یک روزه آن استفاده کنند. این پارک، در روزهای عادی هفته از ساعت ۱۷ بعدازظهر تا نیمه شب و در روزهای تعطیل از ۱۰ صبح تا نیمه شب دایر است.

 

بالا