هوایی

ويرايش


صنعت هوایی ایران در سال ۱۳۴۵ با هدف ساخت و تعمیر اساسی انواع هواپیماهای نظامی و تجاری و نیز تولید قطعات مورد نیاز این محصولات تاسیس شد. این صنعت که توسط سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح اداره می شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با وجود تحریم های اقتصادی و نظامی، توانست با تکیه بر تخصص و پشتکار متخصین ایرانی، مسیر رشد و خودکفایی را طی نموده و به تولید انبوه موتور جت ها، قطعات یدکی هواپیماها، بدنه هواپیماها، انواع ملخ ها، چترهای نجات، چترهای فرود خودکار و غیر خودکار و غیره بپردازد.
همچنین خرید و فروش محصولات تولیدی سازمان صنایع هوایی توسط چهار شرکت ایرانی به نام های: شرکت صها، شرکت پنها، شرکت هسا و شرکت قدس صورت می گیرد، که ما در این جا به معرفی آنان می پردازیم.

 

شرکت صنایع هواپیمایی ایرانصنایع‌هواپیمایی ایران
شرکت صنایع هواپیمایی ایران با نام اختصاری «صها»، در سال ۱۳۴۵، با هدف تعمیرات اساسی بیش از ۱۹ نوع هواپیما و بیش از ۱۸ نوع موتور هوایی و زمینی و ۹ نوع موتور بالگرد تاسیس شد. این شرکت سازنده موتورهای جت، سازنده انواع قطعات یدکی هواپیماهای مختلف، سازنده آشیانه های پهن پیکر چند منظوره با ورودی بسیار بزرگ و نیز سازنده موتورهای توربینی با پیشرفته ترین امکانات است.
همچنین از دیگر کارهای ارزشمند این شرکت انجام تعمیرات اساسی هواپیماها و موتورهای هواپیماهایی چون ۱۳۰ C ، ۴F، ۱۴F، انجام تعمیرات اساسی موتورهای صنعتی سولار، اسمپوس ۵۶T، ۳۰TF، DART، D۳GT، D۹GT و وستینگ هاوس و در نهایت تعمیرات اساسی موتور بالگردهای ۲۱۲ و سکورسکی ۳T۶، B۳-T۶P، ۶۴T، ۵۸T می باشد.

 

 


 

شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایرانپنها
شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران با نام اختصاری « پنها»، در سال ۱۳۴۸ به منظور پشتیبانی از تعمیرات سنگین ناوگان بالگردهای داخلی، تعمیر رده پویی در قالب مرکز مهندسی تعمیر و نگهداری N.M.P، مرکز تعمیرات اساسی سنگین H.D.M.P، مرکز کنترل موجودی و تدارکاتی ناوگان N.I.C.P و مرکز تحقیقات و ساخت R.F.E.C تاسیس شد.
شرکت پنها در سال ۱۳۶۴ موفق به دریافت گواهینامه پشتیبانی بالگردهای تجاری «بل ۲۱۲» شد و در همین سال نیز با تعمیر اساسی بالگرد RH۵۳D عضو مراکزی معتبر تعمیرات اساسی این نوع بالگردها شد.
این شرکت امروزه به ساخت موتورهای پیستونی پرداخته و موفق به ساخت اولین موتور ۱۰۰ سی سی برای هواپیماهای بدون سرنشین شد.

 

 

 


شرکت صنایع هواپیما سازی ایرانهواپیمای مسافربری ایران - ۱۴۰

شرکت صنایع هواپیماسازی ایران با نام اختصاری «هسا»، در سال ۱۳۵۵، در شاهین شهر اصفهان تاسیس شد. این شرکت که اولین تولید کننده هواپیما و مشهورترین صنایع هوانوردی ایران است در زمینی با مساحتی حدود ۲۵۰ هزار متر مربع و در دو بخش کارگاهی و آشیانه هواپیما ساخته شده است. در بخش کارگاهی این شرکت کارهایی همچون: عملیات شیمیایی، رنگ کاری، ماشین کاری، ورق کاری، عملیات حرارتی، قطعات غیرفلزی، کامپوزیت، پخت، تعمیر ملخ، پرس و هوا دریا انجام می شود.
شرکت صنایع هواپیماسازی ایران در سال ۱۳۵۳، پس از برگزاری مناقصه بین المللی ساخت هلیکوپتر در ایران، اقدام به امضای قرارداد با شرکت برنده مناقصه یعنی «بل تکسترون از آمریکا»، کرد که بر اساس این قرارداد، مقرر شد، حدود ۴۰۰ فروند هلیکوپتر که شامل ۱۲۵ فروند بل A ۲۱۴ و ۲۷۵ فروند بل ۴۴۰ توسط این شرکت ساخته شود اما این قرارداد با پیروزی انقلاب اسلامی، به طور یک جانبه از طرف ایران فسخ شد و عملیات اجرایی در این شرکت از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲ متوقف گردید. اما در سال ۱۳۶۲ و به علت موجود بودن نقشه کامل کارخانه و فهرست ماشین آلات و فرآیندهای کار و نیز وجود ذخیره مصالح ساختمانی در انبار کارخانه، سازمان صنایع دفاعی ایران تصمیم به راه اندازی و پیگیری پروژه شرکت هواپیمایی گرفت و بلافاصله کار اجرایی کارخانه عملیاتی شد و به مدت ۵ سال یعنی در سال ۱۳۶۷ عملیات ساخت کارخانه به پایان رسید. هم اکنون نیز در این شرکت فعالیت هایی چون: تعمیرات ملخ هلیکوپترهای سنگین، تولید پانل های ساندویچی و ساخت موتور پیستونی دوزمانه برای هواپیمای بدون سرنشین (RPV) ابابیل، گفتنی است که ۲۰ تا 25 درصد ظرفیت تولید هسا به ساخت قطعات هواپیمایی برای صنایع هواپیمایی ایران (صها)، صنایع پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران (پنها) و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی (نهاجا) صورت می گیرد.
از قابلیت هایی مهم شرکت صنایع هواپیماسازی ایران می توان به مواردی چون: طراحی، تولید و مونتاژ انواع مختلف هواپیما و بالگرد، انجام آزمایش های کنترل کیفیت و درجه بندی مرغوبیت، تولید اجزا وتجهیزات صنایع هوایی، ارایه خدمات و سرویس پس از فروش محصولات تولید شده و تهیه راهنما برای کاربران جهت آموزش آن ها اشاره کرد.
دستاوردهای شرکت صنایع هواپیماسازی ایران عبارتند از: ساخت هواپیمای مسافربری ایران - ۱۴۰ با همکاری اوکراین، طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین ابابیل، تولید بالگرد شاهد ۲۷۸، ساخت بالگرد ظفر – ۳۰۰، ساخت بالگرد شاهد – ۲۷۴، تولید بالگرد شاهد ۲۸۵، ساخت پروانه با مواد کامپوزیت، تعمیرهای هوا ناو، طراحی و ساخت قطعات، آذرخش، هواپیمای جنگی Saeqeh،IAMI شفق، هواپیمای آموزشی سیمرغ.

 

شرکت قدسپهپاد مهاجر
شرکت هوایی قدس در سال ۱۳۶۴، در راستای طراحی و تولید انواع هواپیماهای بدون سرنشین با ماموریت های شناسایی، مراقبت، رزمی، آموزشی و هواپیماهای سبک و فوق سبک تاسیس شد.
شرکت هوایی قدس، در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، موفق به ساخت اولین هواپیمای بدون سرنشین شد، این هواپیما که بر آن دوربین های عکاسی نصب شده بود توانست عکس هایی از مواضع ارتش عراق بگیرند که در نوع خود ارزشمند بود. این شرکت پس از موفقیت در این پروژه اقدام به طراحی و ساخت انواع هواپیماهای دیگر با ماموریت های گوناگون مثل هواپیمای مهاجر، تولید و بهسازی انواع ملخ ها، چترهای نجات، چترهای فرود خودکار و غیرخودکار، طراحی و ساخت ایستگاه های کنترل زمینی، سیستم های الکترونیک پروازی، تصویربرداری هوایی، هدف یابی، ردگیری و رهیابی اپتیکی و ایونیکی کرد.
از دیگر عملیات های مهم این شرکت می توان به: طراحی، ساخت، تولید و بهسازی انواع هواپیماهای بدون سرنشین اعم از بال ثابت و بالگرد و قطعات، تجهیزات و مجموعه‌های مربوط به آنها و انجام اقدامات یاد شده در مورد سایر وسایل بدون سرنشین، طراحی، ساخت، تولید و بهسازی انواع پرنده‌های سبك و فوق سبك، تعمیر، نگهداری، ارائه خدمات پس از فروش و تأمین قطعات و اقلام موردنیاز محصولات تولیدی شركت و انجام اقدامات مطالعاتی، پژوهشی، آموزشی، فنی و بازرگانی كه لازمه انجام یا تحقق موضوعات فوق نام برد.


 

بالا