آبشار

ويرايش
آبشار

ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی، جهت ارتفاعات و بارش های جوی، حدود ۳۳۰ آبشار در سراسر کشور دارد. که در این بین حدود 43 آبشار مشهور می باشند که همراه با آبشارهای محلی و فصلی این تعداد به 186 آبشار می رسند و در شمار دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کشورمان به شمار می آیند. آبشارهایی که در ایران وجود دارند به دو صورت فصلی و دایمی هستند. همچنین در بین استان های کشور، استان مازندران با داشتن 78 آبشار کوچک و بزرگ بیش ترین آبشارها را در خود جای داده است و استان لرستان نیز با دارا بودن 45 آبشار، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.
بد نیست اشاره کنیم که بسیاری از آبشارهای ایران همچون: اخلمده، افرینه، گنجنامه، نیاسر، شوشتر، بیشه، قره سو، سمیرم و تنگه واشی، قدمتی تاریخی داشته و از نظر جنبه های سیاحتی و اقتصادی مورد توجه پادشاهان و حاکمان وقت بوده است.
مهم ترین آبشارهای ایران عبارتند از: آسیاب خرابه،شلماش، آبشاربهرام بیگی بویراحمد، کنج بنار گچساران، مارگون، سی سخت، چگان، دو رود، آبشار تاف، آبشار شوی، خضر، کردعلی، تخت سلیمان، چم آو، گور گور، هریجان، آمل، ایج یا ده قلو، اسکندر، ماهاران، بی بی سیدان، آبشار شکرآب شمیرانات، وسون دربند، میگون، آبشار فصلی پیچ آدران، آبشاره دره عشق، آتشگاه، آب سفید، آبشار بیشه، کبودوال و آبشار پیران.

 

آبشار آسیاب خرابه

 

آسیاب خرابه- هادی شهر
آبشار آسیاب خرابه با ارتفاع حدود ۱۰ متر و با مساحت محوطه ۲۰۰ متر مربع، در منطقه آذربایجان شرقی واقع شده است. این آبشار در ۲۷ کیلومتری هادی شهر و در نزدیکی نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و نیز ۵ کیلومتری روستای منجن آباد در حاشیه رود ارس قرار گرفته است. سرچشمه اصلی این آبشار، کوه کیامکی در منطقه ارسباران می باشد. از نظر پوشش گیاه، در اطراف این آبشار، درختان انجیر رشد کرده اند، البته تمام سطح دیواره ها پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است.

 

 

 

 آبشار سركند دیزج

آبشار سرکند دیزج- شبستر
آبشار سرکند دیزج در دهستان میشوی جنوبی در فاصله ۲ کیلومتری روستای سرکند دیزج شبستر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. سرچشمه اصلی آب های این آبشار از چشمه سارهای ارتفاعات میشو می باشد. آبشار سرکند دیزج یکی از آبشارهای کم ارتفاعی است که از نظر زیبایی دارای مناظر بی نظیری است. این آبشار از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان شرقی است و در فصول پربارش از آب فراوانی برخوردار است.
 

 

 

 

آبشار گول آخور- ورزقان

آبشار گول آخور یا « تالاب جاری» از دیگر آبشارهای استان آذربایجان شرقی است که در 60 کیلومتری غرب ورزقان و حوالی روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان واقع شده است.

سرچشمه اصلی آبشار گل آخور، سه چشمه پر آب واقع در کوه های شمالی و مرتفع روستای  گل آخور است. آب های جاری این چشمه ها پس از عبور طی مسیر و گذشتن از داخل روستا در دامنه های غربی کوه کسبه و در میان جنگلهای ارسباران به صورت آبشاری با ارتفاع 10 متر سرازیر می شود. این آبشار در ادامه مسیر خود از دره سرسبز و پردرختی و روستای ارزیل عبور کرده و در نهایت به رود طرزم می پیوندد.

مسیرهای دسترسی به آبشار گل آخور:

  • جاده تبریز صوفیان- 6 کیلومتر پس از پلیس راه
  • تبریز- اهر- ورزقان- خاروانا- سه راهی محمدآقا- روستای ارزیل و در نهایت آبشار گل آخور
  • تبریز- جاده بابا داغی و ادامه مسیر تا روستای آبخواره- سپس تغییر مسیر به سمت خاروانا- سه راهی محمد آقا- روستای ارزیل و در نهایت آبشار گل آخور. از بین این سه مسیر، مسیر شماره 1 آسفالت می باشد.

امکانات رفاهی  موجود در منطقه:
وجود سرویسهای بهداشتی، وجود تعدادی آلاچیق جهت اسکان مسافران. ، وجود آب آشامیدنی به صورت چشمه ( بلاغ) در نزدیکی آبشار، وجود مغازه و بوفه کوچک جهت خرید و سایل مورد نیاز.

 

 

آبشار شلماش


شلماش- سردشت
آبشار شلماش، با ارتفاعی حدود ۱۵ متر، در ۱۰ کیلومتری جنوب شهرستان سردشت در آذربایجان غربی واقع شده است. این آبشار از شاخه های اصلی رودخانه زاب کوچک به شمار می آید، در واقع آبشار شلماش، از سه آبشار که به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته اند، تشکیل شده است.
همچنین، آبشار شلماش که در دره ای سرسبز و در کنار جنگل های پراکنده شهرستان سردشت واقع شده، درست روی گسل فرعی روستای «آلمان» و روستای «شلماش» جاری است.
 

 

 

 


آبشار شوی

 آبشار شوی- دزفول

آبشار شوی با ارتفاع ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر، بزرگترین آبشار خاورمیانه و اولین آبشار مرتفع ایران در روستای شوی، از توابع دزفول واقع شده است. سرچشمه اصلی آب این آبشار که حد فاصل لرستان و خوزستان است، سفره های زیرزمینی و چشمه های کوه های اطراف هستند. در بالای این آبشار غار معروف شوی قرار گرفته و نیز آبشار دوم شوی در حدود یک کیلومتر بالاتر از آبشار اصلی می باشد. این منطقه محل زیست جانورانی چون: کل، بز، پلنگ، خرس و دوزیستانی مانند سمندرها، خرچنگ ها و مارمولک ها و نیز پوشیده از درختان بلندی چون انجیر کوهی، درخت بید و بلوط است.
 

 

 

آبشار مارگون

 

آبشار مارگون- مارگون
آبشار مارگون با ارتفاع حدود ۷۰ متر و عرض ۱۰۰ متر، یکی از بزرگ ترین و زیباترین آبشارهای ایران در استان فارس و در کنار روستای مارگون است. در واقع این آبشار که دومین آبشار مرتفع بعد از آبشار شوی است، در نزدیکی شهر سپیدان و در مرز استان فارس و کهگیلویه و بویر احمد واقع شده است. آبشار مارگون، خود سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه ای نیست و چشمه های بسیاری از دیواره صخره ای کوه وجود دارد. از پوشش گیاهی و درختی اطراف آبشار می توان به درخت سیب زرد و سرخ، زالزالک ، زرشک و وجود لاله های واژگون و گل های رنگارنگ ختمی و دیگر گل های وحشی در دشت های این منطقه اشاره کرد.

 


  آبشار تخت سلیمان

 آبشار تخت سلیمان- سمیرم
آبشار تخت سلیمان یا آبشار آب ملخ در شهرستان سمیرم در جنوب غرب اصفهان قرار دارد. در خصوص نام این آبشار دو نظریه وجود دارد: به گفته اهالی روستا، در گذشته، زمانی که مزارع گندم روستاها در این منطقه مورد هجوم ملخ ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای نابودی ملخ ها استفاده کردند ولی نظریه دیگر این که این آبشار را به دلیل وجود قطعه سنگ بزرگ و طبیعی که مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته و دو دره را به هم متصل کرده است، تخت سلیمان نامیده اند.
آبشار تخت سلیمان از دو قسمت تشکیل شده است. اولین قسمت آن که از دل کوه بیرون می آید و سرچشمه آبشار است و قسمت دیگر طاقدیس سبز رنگی است که مانند پل روی رودخانه ماربر خم شده و در زیر سرچشمه آن قرار گرفته است.

 

 

آبشار برنجهآبشار برنجه- الیگودرز
آبشار برنجه یا آبشار تاف، یکی از آبشارهای فصلی و بسیار زیبای استان لرستان است که دارای ارتفاعی با طول حدود ۳۰۰ متر می باشد. این آبشار زیبا در نزدیکی روستاهای سرتنگ برزه و پیرامام در بخش زز و ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز واقع شده است. دور بودن این آبشار از مناطق روستایی و شهر باعث شده تقریباً ناشناخته و بکر باقی بماند. بهترین مسیر دسترسی به این مکان زیبای گردشگری عبور از محور الیگودرز- شول آباد، فرعی پیرامام است.
آبشار برنجه هرساله در اواخر زمستان و فصل بهار و با ذوب شدن برف های کوه برنجه دارای آب فراوان است، به همین دلیل این آبشار به ویژه در فصل بهار دارای طبیعتی فوق العاده ای می باشد.


 

 

 

آبشار وارگ- خرم آبادآبشار وارك
آبشار وارگ یا وارک یکی از زیباترین آبشارهای ایران در استان لرستان است که ازنوع آبشارهای دو قلو به شمار می آید. این آبشار در جنوب شرقی خرم آباد و در غرب گردنه نوژیان و نزدیک آبشار نوژیان واقع شده است.این آبشار پس از آن که از چشمه های بالای صخره سنگی سرچشمه می گیرد، اولین آبشار را به وجود می آورد و با طی فاصله ۱۵ متری، از صخره دوم نیز فرو می ریزد و آبشار دوم را پدید می آورد.
حداکثر ارتفاع آبشار وارگ یا وارک، ۵۷ متر و عرض ۵۰ متر است که در فصل کم آبی، آبشار اول دارای ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و آبشار دوم نیز دارای ۱۵/۵ متر و عرض ۵/۵۶ متر می باشد. از نظر پوشش گیاهی، اطراف آبشار وارگ پوشیده از درختانی چون بلوط، گلابی، زالزالک انجیر کوهی، چنار، انگور و انار است.
 

 

 

 

آبشار ویسادار- پره سر آبشار ویسادار
آبشار ویسادار یکی از آبشارهای زیبای ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان است که در 16 کیلومتری شهر پره سر در شهرستان رضوانشهر واقع شده است. پره سر در حد فاصل میان شهرهای رضوانشهر و هشتپر تالش قرار گرفته و با رضوانشهر حدود 17 کیلومتر و با هشتپر تالش حدود 30 کیلومتر فاصله دارد.
ویسادار به معنی «سایه درخت بید» می باشد و شاید علت نامگذاری آبشار به این نام قرار گرفتن آن در دل کوه و جنگل انبوه از درختان و در کنار رودخانه باشد. این آبشار در مسیر رودخانه لمیر و در ارتفاعی حدود 15 متری و نیم دایره ای که آب در سنگ و صخره برای رسیدن به رودخانه ایجاد شده است. از ویژگی های منحصر بفرد این آبشار فرم لایه لایه و صخره ایی دیواره های دو طرف رودخانه در بالا و پایین آبشار است که به آن جلوه ایی زیبا و دیدنی داده است.
مسیر رسیدن به آبشار ویسادار کوهستانی و جنگلی است و پوشش گیاهی این منطقه که از نوع هیرکانی است به صورت نسلی دست نخورده و بکر می باشد و به صورت کمربندی از درختان برجای مانده از دوران سوم زمین شناسی است. درختان این منطقه شامل بلوط، شمشاد، راش خزری، انجیلی، ممرز، بادام وحشی، زربین، اوجا، توسکا، افرا، درختان پهن برگنواحی کوهستانی و جنگلی، انواع گیاهان دارویی نظیر گل گاوزبان، بارهنگ، ثعلب، گل خطمی، پونه، کاسنی، ون، غاز ایاقی و مازو می باشد.
پسانداران موجود در منطقه پیرامون آبشار شامل خرس قهوه ای، مرال، گربه وحشی، گرگ، آهو، بزکوهی، شوکا، شغال، روباه قرمز و پلنگ هستند. همچنین در این منطقه جنگلی پرندگان گوناگونی نظیر انواع آبچلیک ها، انواع اردک ها، توکاها، چکاوک ها، چلچلک ها، چلچله ها، دارکوب ها، دم جنبانکان، حواصیل ها، عقاب ها، زاغ ها و دیگر پرندگان شناخته شده زندگی می کنند.

 

 

آبشار پیرانآبشار پیران- سرپل ذهاب
آبشار پیران یا آبشار ریجاب، یکی از آبشارهای بلند دامنه های زاگرس در غرب ایران است که در استان کرمانشاه و در شهرستان سرپل ذهاب واقع شده است. این آبشار در نزدیکی روستای شالان و 9 کیلومتری شمال شرق ذهاب در میان قله های برف گیر و زیبای دالاهو و دامنه های پوشیده از درخت می باشد.
ابشار ریجاب، جزو آبشارهای دایمی و عمودی به شمار می آید. این آبشار، به صورت سه طبقه است که طبقات بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاه تر است. ارتفاع کلی آبشار از بالای صخره تا پایین ترین نقطه آن ان در طبقه سوم حدود 100 متر است.
آبشار پیران، پس از سرازیر شدن از صخره های بلند و زیبا، باغ های روستای پیران و دره سرسبز واقع در پایین آبشار را سیراب می کند. این آبشار در منطقه ی کوهستانی قرار دارد و دارای آب و هوای معتدل می باشد. از عمده درختان موجود در این منطقه می توان به درختان انجیر، گردو، انار، چنار و تبریزی اشاره کرد.
آبشار پیران در چهارمین همایش شورای سیاست گذاری ثبت آثار ملی کشور در لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفت.
 

 


آبشار بیشهآبشار بیشه- درود
آبشار بیشه یکی دیگر از آبشارهای واقع در استان لرستان است که از دل کوه های زاگرس سرازیر می شود. این آبشار در 35 کیلومتری درود و 64 کیلومتری خرم آباد قرار گرفته است. این آبشار با ارتفاعی حدود 48 متر تا نقطه برخورد با زمین و عرض 20 متر در نزدیکی ایستگاه راه آهن بیشه در شهرستان درود و در مسیر تهران به خوزستان واقع شده است.
آبشار بیشه از چشمه های پرآب متعددی که از دامنه کوه های زاگرس می جوشند سرچشمه می گیرد و پس از سرازیر شدن از کوه پس از طی 10 متر به رودخانه سزار می ریزد. رودخانه سزار پس از پیوستن رودخانه های چم چیت و آبشار بیشه به رودخانه دز می پیوندد.
آبشار بیشه به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی و همجواری با جنگل، دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. از درختان جنگلی اطراف آبشار می توان به: چنار، بلوط، انجیر، گردو، بادام کوهی و زالزالک اشاره کرد. همچنین در این منطقه می توان جانورانی چون شغال، گرگ، گراز، روباه، خرگوش و پرندگانی نظیر کبک را دید.
برای دیدن از آبشار بیشه می توان در فصل بهار و تابستان اقدام کرد ولی بهترین زمان بازدید ماه های اردیبهشت و خرداد می باشد. همچنین از طریق دو مسیر جاده ایی و راه آهن می توان به این آبشار رسید: برای دسترسی جاده ایی باید به وسیله اتومبیل از طریق راه آسفالته از خرم آباد که به طول 65 کیلومتر می باشد و از کنار ایستگاه قطار و از زیر پل راه آهن می گذرد، رفت. راه دیگر دسترسی از طریق راه آهن است. در صورت انتخاب راه دو باید در ایستگاه شهرستان درود و یا حدود سی کیلومتر بعد از این ایستگاه در ایستگاه بیشه پیاده شده و باقی مسیر را پیاده طی کرد.
 

 

آبشار کبودوالآبشار كبودوال- علی آباد کتول
آبشار کبودوال در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان علی آباد کتول در استان گلستان واقع شده است. این آبشار که تنها آبشار خزه ای ایران است از چشمه های جنوبی دامنه شمالی کوه هارون با ارتفاع ۱۷۸۰ متر سرچشمه گرفته و پس از عبور از جنگل انبوه و زیبای کبود وال به دره ای عمیق سرازیر می شود. آب آبشار بسیار زلال و شفاف است به طوری که قابل شرب می باشد.
پوشش گیاهی منطقه ، در ارتفاعات بالا به صورت چمنزار و استپ کوهی است و در ارتفاعات پایین به صورت جنگل های انبوه و در بخش جلگه ایی نیز محصولات کشاورزی کشت می شود.
آبشار کبودوال یکی از مهم ترین مکان گردشگری استان گلستان به شمار می آید. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار فصل بهار و تابستان است. آبشار کبودوال به دلیل واقع شدن در عمق دره جنگلی دارای فضایی آرام و زیبا است. در مسیر آبشار، سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی و مناسب برای مسافران و گردشگران نصب شده است.
 

 

 

آبشار زرد لیمه- اردلآبشار زردلیمه
آبشار زردلیمه یا بوینه، از آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری است که در انتهای دره زرد لیمه در منطقه دیناران شهرستان اردل قرار گرفته است. این آبشاربه دلیل قرار گرفتن در بالای دره و در میان کوه های سربه فلک کشیده زاگرس و نیز در مجاورت رودخانه بازیافت یکی از آبشارهای بکر و دست نخورده ی ایران به شمار می آید. برای رسیدن به این آبشار زیبا باید حدود 8 ساعت کوه پیمایی کرد و از میان مجموعه ای از کوه ها، صخره ها، شیب های زیاد و جنگل های بلوط گذشت. مسیر آبشار در مسیر کوچ عشایر واقع است. عشایر منطقه با شروع فصل بهار به قسمت بالای دره و اطراف آبشار کوچ می کنند و به هنگام فرا رسیدن سرما به منطقه پایین دره نقل مکان می کنند.
آبشار زردلیمه از چشمه های کوچک و بزرگی سرچشمه می گیرد که از دل سنگی کوهای صخره ای دامنه زاگرس می جوشند و با پیمودن مسیری در انتهای دره دیناران با ارتفاعی حدود 40 متر و عرض 60 متر از روی صخره سرازیر می شود و در نهایت پس از عبور از شیب های تند به رودخانه بازفت می پیوندد.
نوع پوشش گیاهی اطراف آبشار معمولا جنگلی است و از نوع بلوط و بادام کوهی می باشد. علاوه بر این نوع پوشش گیاهی، منطقه دارای پوشش گون و انواع گیاهان مرتعی است. مناسب ترین زمان برای بازدید از این آبشار زیبا فصل بهار می باشد.
برای رسیدن به آبشار زردلیمه باید از رستم آباد در منطقه اردل به سمت دیناران رفت و پس از عبور از روستای لشتر دو راهی خاکی وجود دارد که بایستی وسیله نقیله را در ابتدای جاده خاکی پارک کرد و پیاده به مدت تقریبی 8 ساعت به سمت آبشار کوه پیمایی کرد. باید توجه داشت علاوه بر داشتن غذا، کفش مناسب و کیسه خواب، حتما آب به همراه باشد، زیرا کمبود آب به خصوص در سال هایی که بارندگی به حد کافی نباشد یکی از دشواری های مسیر به شمار می آید.
 

 

آبشار خور- کرج
آبشار خور از آبشارهای مرتفع رشته کوه البرز است که با ارتفاعی حدود 50 متر در نزدیکی روستای خور در استان البرز واقع شده است. این آبشار در شمال شهرستان کرج و ابتدای جاده چالوس قرار گرفته است.
آبشار خور دو طبقه ایی بوده و در منطقه کوهستانی واقع شده است و تقریبا حدود 2 کیلومتر از روستای خور فاصله دارد. کوهستانی بودن منطقه باعث پیدایش طبیعت منحصر به فرد در آن شده است. به طوری که هوای